czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 7 komentarzy
  • 9651 wyświetleń

Wieści ze Szczuczyna

…”Gromadzimy się dzisiaj w naszej świątyni parafialnej w Szczuczynie w drugi dzień listopada w dniu poświęconym modlitwom za wszystkich wiernych zmarłych którzy potrzebują naszej pomocy, ale dla nas tutaj dla wspólnoty parafialnej i też w sposób szczególnie wyjątkowy, bo chcemy z czcią i szacunkiem w tej mszy świętej obdarzyć modlitwą wszystkich tych zmarłych którzy byli pochowani przy naszym kościele parafialnym a których spoczynek naruszyliśmy podczas naszych prac remontowych, archeologicznych, którym chcemy dziś zadośćuczynić tym naszym obowiązkom i ze czcią złożyć ich doczesne szczątki w naszych kryptach, by z powrotem spoczywali w spokoju. By Bóg okazał im miłosierdzie; by również dobry, miłosierny Bóg przyjął ich do swojej chwały w niebie gdyż tego potrzebują. Okażmy im swoją moc modlitewną”...

- To słowa intencji mszalnej które wygłosił ksiądz kanonik Robert Zieliński w dniu 2 listopada 2015 r. w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie.  W trakcie uroczystej mszy świętej dokonano pochowania szczątków zmarłych wydobytych podczas prac prowadzonych w czasie rewitalizacji terenu wokół szczuczyńskiego kościoła. Szczątki kości zostały złożone w kryptach szczuczyńskiego kościoła.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Szabelski MDK

Komentarze (7)

z ktorego roku sa najstarsze trumny?

Najstarszy zidentyfikowana trumna należy do St. A. Szczuki (zm. 1710 r.), najmłodsza zaś do Reginy Karwowskiej (zm. 1830 r.). Natomiast w źródłach jako ostatni pochówek w kryptach jest wymieniany pogrzeb Anny Szepietowskiej w 1839 r.

Pseudobadacze nabałaganili w imię pseudonauki. Ksiadz wreszcie uporzadkował.

Byłam w kryptach podczas konferencji w kościele w 2013 r. i krypty były uporządkowane, tak więc Ferdo chyba się mylisz, albo specjalnie siejesz zamęt.

W 2014 roku też było wszystko uporządkowane i posprzątane. Sam widziałem. A bałagan i syf to był przed wejściem tam archeologów. Tak więc Ferdo powinieneś im raczej podziękować.

p. Dudziński w kryptach są starsze pochówki mi.n. dzieci St. Antoniego Szczuki: Augusta Michała zmarłego w 1702 r. oraz Marii Anny zmarłej w 1705(na jej trumience jest ta data) Potwierdzają to dokumenty z AGAD.

Szczuczyniak dziękuję za sprostowanie mojej informacji - faktycznie w krypcie znajdują się także trumny, o których piszesz. W 100% możliwa jest identyfikacja trumny Anny z 1705 r., ta powiązana z Michałem została zidentyfikowana na podstawie poszlak. Obie zostały złożone w kryptach wtórnie dopiero w 1711 r., podobnie zresztą jak trumna St.A.Szczuki :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.